טלפון לבירורים: 050-7800577 (עפרית) , דוא”ל: KerenAdorian@gmail.com

בני אדם צריכים שליטה. מהרגע שילד מפתח יכולת לשליטה מוטורית- הוא מתנסה בשחרור ושליטה. כשהוא קטן- השליטה על אותם חלקים שאין למבוגרים שליטה- נותנת לו חווית אוטונומיה. שליטה על סוגרים, על אכילה ועל שינה. כשמאפשרים לו אוטונומיה, הוא ילמד לשתף פעולה והשליטה שלו, תסתנכרן עם דרישות הסביבה. אם לא מאפשרים לו אוטונומיה – הוא יכנס למאבקי שליטה. מסך שחור.
ככל שאנשים גדלים, הם יחפשו יותר ויותר אוטונומיה ושליטה על החלקים הפיזיים ורגשיים של חייהם. כך נוצר אדם אוטונומי ועצמאי. אם לא מאפשרים לו בחירה ועצמאות בביטוי העצמי שלו, הוא יפתח שליטה במקומות שלא מצמיחים אותו. לא יבטא את עולמו הרגשי, יהיה מצומצם כדרך לשליטה, או יהיה בפיזור רגשי או מעשי. ולעיתים, יתפתח חוסר אונים נלמד. ייכנע לחוסר יכולת למצוא אפשרויות לאוטונומיה או שליטה. מסך שחור.
במצב הקיים, בו ילדים נמצאים בכאוס מוחלט, ואין להם שליטה על עולם ללא סדר וצפי, כשאין להם אפשרות לבחור, כי יש סגרים, איסורים, שינויים תכופים, המסך השחור- הוא הדרך להיות בשליטה על משהו ממה שקורה.
אם יתנו להם בחירה, אוטונומיה, שתוכל לבוא לידי ביטוי באופן מצמיח (מידה של בחירה במה לומדים, בחירה באיך הם יביאו לידי ביטוי את מה שלמדו, עם מי , משהו!…..) תשמר האוטונומיה שלהם, הצורך הבריא בשליטה. אם לא יאפשרו להם, הם ימשיכו לנהל מאבקי שליטה דרך המסך השחור. כמו ילד שלא נגמל, שדורך על הקוים, או שנסגר בחדר. ילדים רוצים להיות בסדר. שיהיו מרוצים מהם. כשהם מחשיכים מסך, הם שולטים על הדבר היחידי בימים אלה שיש להם עליו שליטה. תנו להם בחירה, אוטונומיה, והם לא יצטרכו להחשיך מסך כדי לשרוד את התקופה הזו. אולי זה נכון בכלל במערכת החינוך, אבל בואו נתחיל עם עכשיו. תשחררו. לא את האפשרות למסך שחור- אלא את השליטה על הבחירה במקומות שמצמיחים.
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן